Ярославицька громада
Рівненська область, Дубенський район

Безоплатна правова допомога як одна з державних гарантій

Дата: 18.01.2021 16:00
Кількість переглядів: 1367

Згідно з частиною першою статті 59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно.

На сьогодні питання надання безоплатної правової допомоги врегульовано Законом України «Про безоплатну правову допомогу» (далі – Закон). Так, Законом передбачено надання первинної та вторинної безоплатної правової допомоги.

Безоплатна первинна правова допомога (БППД) включає такі види правових послуг, як:

 • надання правової інформації; консультацій і роз’яснень з правових питань;
 • складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
 • надання консультацій, роз’яснень та підготовка проектів договорів користування земельними ділянками (оренда, суборенда, земельний сервітут) для сільського населення – власників земельних ділянок;
 • надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Отримати безоплатну первинну правову допомогу мають право усі особи, які перебувають під юрисдикцією України, в тому числі іноземці, особи без громадянства, у тому числі біженці чи особи, які потребують додаткового захисту.

Звернутися за правовою допомогою можна до найближчого місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – місцевий центр) чи бюро правової допомоги, адреси яких розміщені на сайті системи безоплатної правової допомоги. Безоплатну первинну правову допомогу можуть надавати також спеціалізовані установи, інші суб’єкти.

Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань можна також зателефонувавши на Єдиний телефонний номер системи БПД 0 800-213-103 (дзвінки в межах України безкоштовні); у месенджері Фейсбук-сторінки системи БПД; за допомогою чат-боту «Безоплатна правова допомога» у Телеграм.

Правові консультації можна також переглянути на довідково-інформаційній платформі WikiLegalAid, прочитати у Телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога».

Безоплатна вторинна правова допомога (БВПД) включає такі види правових послуг, як:

 • захист;
 • здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
 • складення документів процесуального характеру.

Право на безоплатну вторинну правову допомогу, на відміну від первинної, мають певні категорії осіб, визначені Законом. Це малозабезпечені особи, особи з інвалідністю, учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, постраждалі від домашнього насильства, діти та інші соціально вразливі верстви населення.

Для отримання вторинної правової допомоги треба звернутися до одного з місцевих центрів або бюро правової допомоги та підтвердити свою належність до однієї з категорій, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу.

Система безоплатної правової допомоги має розгалужену структуру.

На сьогодні в Україні діє понад 500 точок доступу до безоплатної правової допомоги. Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, насамперед, забезпечують участь захисника під час здійснення досудового розслідування та судового провадження у передбачених кримінальним процесуальним законодавством випадках для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії, у випадках затримання особи, застосування до неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, адміністративного затримання чи адміністративного арешту, захист засуджених осіб, спрямовують, координують та контролюють діяльність місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. На даний час здійснюють діяльність 23 регіональні центри. У нашій області функціонує Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Рівненській області (м. Рівне, вул. Кавказька, 7, електронна пошта: office.rivne@legalaid.rv.ua, телефон: черговий (цілодобово): (067)604-59-55, телефон / факс: (0362) 46-01-09).

З 01 липня 2015 року по всій території України запрацювали 100 місцевих центрів, які діють в складі регіональних центрів та забезпечують надання безоплатної первинної правової допомоги, а також надання БВПД у цивільних та адміністративних справах, в тому числі свідкам та потерпілим у кримінальних провадженнях, здійснення представництва інтересів засуджених осіб, здійснюють правопросвітництво. На даний час в Україні функціонують 84 місцеві центри, зокрема у Рівненській області два з них:

 • Рівненський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (м. Рівне, вул. Кавказька, 7, електронна пошта: rivne1.rivne@legalaid.rv.ua, телефон: (097) 313-20-44, (0362) 62-07-88)
 • Сарненський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (Рівненська обл., м. Сарни, вул. Суворова, 8, електронна пошта: sarny.rivne@legalaid.rv.ua, телефон: (067) 856-74-35(03655) 3-22-20.

З метою реалізації права громадян на безоплатну правову допомогу у віддалених районах з 01 вересня 2016 року розпочали свою діяльність бюро правової допомоги як відокремлені підрозділи місцевих центрів з надання БВПД. На даний час функціонують 428 бюро правової допомоги. Зокрема, з червня 2017 року розпочав свою діяльність відділ «Млинівське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Що стосується бюро правової допомоги, то його основними завданнями є:

 1. правопросвітництво у територіальних громадах;
 2. надання безоплатної первинної правової допомоги;
 3. забезпечення доступу до безоплатної вторинної правової допомоги;
 4. надання безоплатної вторинної правової допомоги (крім захисту);
 5. забезпечення доступу до електронних сервісів Міністерства юстиції.

Станом на сьогодні правову допомогу надають близько 1500 штатних юристів системи БПД, а також понад 6000 адвокатів залучених до надання БВПД.

У 2018 році створено п’ять правових клубів PRAVOKATOR – у Дніпрі, Києві, Львові, Одесі, Харкові. Це перша комунікаційна платформа серед державних установ, створена для професійного навчання та розвитку персоналу системи БПД, правничої спільноти та інших зацікавлених сторін; обміну досвідом, генерування та впровадження інноваційних практик у сфері права.

Додатково повідомляємо, що у разі виникнення додаткових запитань та необхідності більш детальних роз'яснень, Ви маєте можливість зателефонувати за номерами телефонів: (03659)6 50 75; 068 37 111 42 з понеділка по п'ятницю з 9.00 год. до 18.00 год. або звернутися особисто у вищевказані дні та години до відділу «Млинівське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою:смт. Млинів, вул.Поліщука, 18.                

Також, Ви маєте змогу отримати правову консультацію, звернувшись до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним номером телефона  0800 213 103 або інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua

 

Роман Балас,

головний спеціаліст відділу «Млинівське  бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь